Tel No: 0507 174 04 93

Web Sitesi Yaptırmak İstiyorum

Web Sitesi Yaptırmak İstiyorum

"Web sitesi yaptırmak istiyorum" talebi günümüzde neredeyse herkesin dilinde. Web sitesi yaptırmak isteyen kimseler, kurumsal firmalar/markalar olabileceği gibi bireysel müşteriler de olabilir. Kişinin veya kurumun web sitesi yaptırmak istemesinin belli başlı sebepleri vardır. Bu yazımızda web site sahibi olmanın ne gibi ihtimaller doğurabileceği ve bize ne gibi faydalar sağlayacağından bahsedeceğiz.

WEB SİTESİNİN ÖNEMİ

Web site sahibi olmak, günümüzde olmazsa olmaz kurallar arasında sayılır hale geldir. İnternet dünyasındaki iletişimin en temel taşlarından biri web sitedir. Pazarlanacak ürün veya hizmet farketmeksiniz, dijitalleşen dünyada web site sahibi olmak genel geçer bir kural haline gelmiştir. Örnek vermek gerekirse; bir mobilya mağazanız var ve burada offline(çevrimdışı) şekilde müşterilerinize mobilyalar satıyorsunuz. Fakat mağazanızın gelirleri her ne kadar iyi olsa da, dükkan kirası ve çalışan masrafı gibi pek çok gideriniz de mevcut. Ve üstelik mağazanızın belirli saatlerde açılma ve kapanma saatleri mevcut. Bunu web ortamına taşımayı düşündüğünüzü farzedelim. Mobilya mağazanızın web sitesini yaptırarak, doğru hamle ve stratejilerle 100'lerce hatta 1000'lerce müşteriye ürün satışı gerçekleştirebilirsiniz. Ve üstelik bunu 7/24 şekilde ve offline satışa göre daha az giderle sağlayabilirsiniz.

Ürün satmak dışında, diyelim ki çok iyi bir gitar öğreticisisiniz ve böyle bir vasfınız mevcut. Bu iş aynı zamanda sizin gelir kaynağınız. Normal şartlarda 10-15 öğrencinizin olduğunu ve bu kimselere ders vererek, para kazandığınızı düşünelim. Bunun dışında etraftan gelecek yeni öğrenciler sayesinde işinizi büyütebilir ve kazancınızı arttırabilirsiniz. Ama takdir edersiniz ki bu uzun süreç alan ve zamanla rayına oturacak bir durumdur. Bunun yerine sizi tanıtan ve sizi site ziyaretçinize iyi lanse eden bir web siteniz olduğunu düşünelim. 100'lerce hatta 1000'lerce kişi sizden haberdar olacak ve eğer düşünüyorsa, sizden gitar dersi almaya çalışacaktır.

Kısacası lafın özüne gelecek olursak; internette görünür olduğunuz sürece yeni müşteriler, yeni network'ler(çevreler) edinebilirsiniz. Web sitesinin itibar dışındaki yegane önemi, kitlelere yaptığınız işi veya sattığınız ürünü/hizmeti duyurabiliyor olmanız.

WEB SİTESİ YAPTIRMAK İSTİYORUM, NE YAPMALIYIM?

Uzun yıllardır bize gelen soruların başında; " web sitesi yaptırmak istiyorum, ne yapmalıyım?" sorusu geliyor. Web sitesi yaptırmaya karar verdikten sonra yapılan en büyük yanlış bu işi en ucuza yapacak ajansı veya kişiyi bulmaya çalışmaktır. Bunun yerine web sitesinden beklentilerinizi belirlemeli ve çalışacağınız ajans veya bireysel kişinin bu beklentileri karşılayıp karşılayamacağını düşünmelisiniz. İşin ekonomik tarafı bu konudan sonra gelmelidir.

Öncelikle web sitenizin mobil ve seo uyumlu olması olmazsa olmazdır. Ardından yapılacak kodlamanın, tasarımın ziyaretçileriniz açısından basit olması da dikkat edilmesi gereken başlıca konulardan biridir. Tüm bunların dışında web sitesini yaptırdığınız kişiyi/şirketi, 1-2 yıl sonra da yeni bir istek için yerinde bulup bulamayacağınızı düşünmeniz gerekmektedir. Piyasa da çok çok düşük rakamlara(100-500 TL) arasında web sitesi tasarlayan şirketlere, kişilere denk gelebilirsiniz. Fiyatlar ilk etapta cazip gelse de, bu fiyat karşılığında nasıl bir web sitesi sahibi olacağınızı ve bu işin teknik destek kısmının da olabileceğini unutmamanız gerekmektedir.

WEB SİTESİNDE NELER OLMALI?

Bize en sık sorulan sorulardan bir diğeri de, "web sitesinde neler olmalı?" sorusudur. Bu çok ayrıntılı ve değişen bir soru olsa da genel hatlarıyla aşağıda bahsedeceğimiz özellikleri karşılaması gerektiğini söyleyebiliriz.

 • Web siteniz SEO(search engine optimization) uyumlu olmalıdır.
 • Web siteniz mobil cihazlara uyumlu yani responsive bir tasarıma sahip olmalıdır.
 • Özgün bir tasarıma sahip olmalı.
 • Hızlı açılan ve teknik olarak performanslı geliştirilmiş bir web sitesi olmalıdır.
 • Kullanıcının/müşterinin isteklerini karşılayan bir web sitesi olmalıdır.

WEB TASARIM AJANSI SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

En önemli konulardan biri web tasarım ajansı doğru seçmektir. Ne yazık ki sektörde pek çok müşterimiz daha önce başkaları tarafından ya dolandırılmış ya da mağdur olmuş durumda. Dolayısıyla aynı problemlerin tekerrür etmemesi adına, siz web site sahibi olmayı düşünen okurlarımıza nacizane tavsiyelerimiz olacak.

 • Ucuz olmasından çok işinin kalitesinden bahseden bir ajans olması,
 • Mobil ve SEO uyumlu bir web tasarım yapabilen ajans olması,
 • Yarın ya da 1 yıl sonra da hizmet alabileceğiniz bir ajans olması,
 • İsteklerinize hızlı bir geri dönüş sağlıyor olması,
 • Performanslı ve nitelikli bir çalışma prensibine sahip olması,
 • Size ödeme kolaylığı sağlıyor olması,
 • Teknik destek ileride çok başınızı ağrıtabileceği için, son olarak mutlaka teknik destek verip vermediklerini ve bu hizmetin ücretli olup olmadığını öğrenin.

Eğer uygun fiyatta ve en iyi web tasarım hizmetini almak istiyorsanız, hemen bizimle iletişime geçebilir. Mood Bilişim Paketler sayfamıza giderek, fiyat ve sunduğumuz özellikler hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.