Tel No: 0507 174 04 93

SEO Nedir? Ne İşe Yarar?

SEO Nedir? Ne İşe Yarar?

Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu olan SEO yani search engine optimization günümüzde web sitelerinin olmazsa olmazları arasında. SEO işlemi ile ilgili olarak; bir web sitesini google, bing, yahoo gibi çeşitli arama motorlarına uygun hale getirmek için yapılan optimizasyon çalışmalarının tümü diyebiliriz. Web sitesine uygulanan SEO çalışmaları sayesinde, ilgili sitenin ilgili anahtar kelimelerde daha üst sıralarda çıkması ve daha çok kullanıcıya erişmesi hedeflenir.

İster hizmet ister bir ürün satışı olan web sitesi olsun; bu web sitesi kullanıcılar tarafından ziyaret edilmediği sürece web site hedefleneni yerine getirememiş olacaktır. İşte bu tam da bu noktada SEO denilen kavram devreye giriyor. Web sitemizin arama sonuçlarda daha üst sıralara çıkarak, siteye daha çok trafik çekmek amacıyla uygulanan işlemler bütünü olan SEO'yu makalemizin devamında daha ayrıntılı anlatıyor olacağız.

SEO NE İŞE YARAR? 

SEO(search engine optimization), web sitelerinin arama motorlarında(google, yahoo, bing) ilgili aramalarda hedeflenen kelimelerde üst sıralarda çıkması için uygulanan işlemler bütünüdür. Peki üst sıralarda çıkmamız daha doğrusu SEO işlemleri bize ne gibi fayda sağlayacak, ne işimize yarayacak?

Uygulanan tüm SEO teknikleri neticesinde web sitesinin üst sıralarda olması, o konuyla ilgili web sitemizin daha çok trafik çekmesini sağlar. Bu trafik; bir içerik sitesi için yalnızca okuyucu sayısını arttırmak ve reklam gösterimlerini çoğaltmak olabilirken, e-ticaret veya bir hizmet satan site içinse potansiyel müşteriyle pazarlanılan ürün veya hizmeti buluşturmayı sağlar. Haliyle iki senaryoda da gerek haber(içerik sitesi) gerek e-ticaret sitesinde web sitesine daha çok ziyaret geldiği için, web sitenin gelir modeline bağlı olarak kazancı arttırmaya yönelik bir işlem yapılmış olacaktır.

SEO yerine adwords gibi seçenekleri tercih edenler de olsa da, SEO'nun reklamla üst sıralara çıkmaktan bariz ve daha çekici farklılıkları mevcuttur. Peki neden seo? neden sadece yapılan reklam çalışmaları değil?

SEO'nun AVANTAJLARI NELERDİR?

 • Web sitenizin arama motorlarındaki arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkmasının en ucuz yoludur. Bunun yerine tercih edilecek reklam çalışmaları hem daha maliyetli hem de maalesef kalıcı değildir. Yani reklam bütçesi bittiği takdirde siteye gelen ziyaretler de bitmiş olacaktır.
 • Doğru yöntemlerle izlenen SEO teknikleri söz konusuysa, web siteniz ilgili anahtar kelimede edindiği sırayı uzunca bir süre koruyacaktır. Uygulanabilecek diğer reklam çalışmalarına göre daha kalıcı olacaktır.
 • Web sitenizin bir sayfasının(örneğin; e-ticaret sitesi olsun ve tişört sayfasını ele alalım) arama sonuçlarında üst sıralarda çıkması, diğer alt sayfalarında kısa bir süre içerisinde arama motorlarında yukarılara tırmanmasını sağlar. Böylelikle web sitesinin sadece bir sayfasına değil, tüm sayfalarına erişim oranınızı arttırmış olursunuz.
 • Web sitenize SEO yöntemlerinizin sayesinde gelen organik ziyaretlerden, hedef kitlenizi detaylı analiz edebilir. Ve kitlenizin kaç yaşında olduğundan tutun da nelerden hoşlandığına kadar pek çok detaylı bilgi edinebilirsiniz. Elde ettiğiniz bu veriler sayesinde kitlenize yönelik web sitenizde yeni geliştirmeler yapabilir ve anladığınızı düşündüğünüz kitlenizle alakalı ürünleri, hizmetleri daha ön plana alabilirsiniz.
 • Facebook, google ads. yani reklam servislerine oranla çok daha az maliyetlidir. 

SEO TEKNİKLERİ NELERDİR?

SEO yani arama motoru optimizasyonu teknikleri site içi ve site dışı seo olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İçeriğimizin devamında site içi seo ve site dışı seo hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Site İçi SEO(On Page Seo)

Site içi seo tekniklerinden kastedilen aslında baktığınızda, web sayfası içeriklerinin arama motorlarının(örn; google) istediği şekilde sunulması ve zengin medya öğeleriyle desteklenmesidir diyebiliriz.

 • Web sayfasındaki başlık(title) tag'lerinin doğru ayarlanması. En üst başlığın h1 etiketiyle belirtilirken, bunun alt başlıklarının hiyerarşiye bağlı olarak h2 ve h3 etiketleriyle anlatılması arama motorlarının site içi seo konusunda dikkat ettiği kriterler arasındadır.
 • Web sayfası içeriğinin görsellerle zenginleştirilmesi. Ve bu görsellerde "alt" etiketlerinin doğru doldurularak, ilgili imaj hakkında bilgi verici olması.
 • İçeriğin görsel, vidyo, infografik gibi zengin medya öğelerle donatılması.
 • Site içindeki ilgili içerikten, sitenin başka bir sayfasına linkleme işleminin yapılması. Site içi backlink kullanımı.
 • Web sayfasının meta başlık, anahtar kelime ve açıklama etiketlerinin bulunması ve titizlikle ilgili kısımların doldurulması. 

Site Dışı SEO(Off Page Seo)

Site dışı seo tekniklerinden aşağıda detaylıca bahsedilmektedir.

 • Web sitenizin aldığı backlink'lerin, sitenizdeki ilgili sayfalarla alakalı olması o linklerin değerli olduğunu gösterir. Dolayısıyla google gibi arama motorlarının gözünde; sitenize ilgili kelimeden gelen link, web sitenizin o kelimede değerli olduğunu gösterir. Buna bağlı olarak google botlarına o kelimede üst sırada çıkmanızla ilgili sinyal göndermiş olursunuz. Örneğin; "spor ayakkabı" kelimesinden, e-ticaret sitenizin spor ayakkabı kategorisine başka bir siteden aldığınız link bu ilgili kelimede üst sıralarda çıkmanızın sinyali olur. SEO uzmanları tarafından link inşası olarak ifade edilen backlink işlemleri, maalesef çoğu zaman backlink satın alma işlemine dönmektedir. Yapay olarak kurgulanan link çalışmaları sitenizi üst sıralara çıkarmak yerine çok daha kötü sonuçlara yol açarak sitenize ceza olarak dönebilir. Bu yüzden yapay link satın almak yerine, ürettiğiniz ve sunduğunuz içeriklerle doğal link almaktan yana olunuz.
 • Sosyal medyada ilgili web sitesinin çok fazla etkileşim alması, arama motorlarında ilgili siteyi üst sıralarda çıkartabilir. Sosyal medya çalışmaları da Site dışı seo teknikleri arasında yer almaktadır. Günümüzün trendi olan sosyal kanalların doğru kullanılması, sitenizin arama motorlarında ciddi bir ivme kazanmasını sağlayabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz üzere SEO, web sitenizin kalıcı olarak arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlayarak size düzenli olarak trafik(okuyucu veya potansiyel müşteri) getirir. SEO konusu web sitesinin kalbi olduğundan, yanlış uygulanan teknikler sitenizin arama motorları tarafından ceza almasına kadar gidebilir. Bu yüzden SEO konusunda uzmanlarından faydalanabilir, daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz. 

Mood Bilişim olarak yalnızca hazır web site paketleri sunmakla kalmıyor, paketlerimizde bugüne kadar deneyimlediğimiz SEO tekniklerini de entegre ederek sitenizin üst sıralarda çıkması için çalışıyoruz. Bunun dışında ayriyeten SEO desteği almak isterseniz, dilediğinizde info@mooddijital.com adresine detaylı mail gönderebilir ya da direkt olarak telefonla bizimle irtibata geçebilirsiniz.